top of page
  • zempo48

Czym jest Bikepacking?

Bikepacking to połączenie wielodniowej jazdy na rowerze i lekkiego plecaka. Zamiast używać sakw lub nosić wszystko w dużym plecaku, Twój zestaw jest przypięty do samego roweru, zwykle w wielu specjalnie zaprojektowanych torbach rowerowych , ale o tym dalej.

Różne metody na Bikepacking

Bikepacking może obejmować dosłownie wszystko, od nocnych biwaków rowerowych po wielodniowe wypady terenowe oraz poważne wyprawy w odległe i trudne terenowo obszary.

Większość rowerzystów korzysta z rowerów górskich - MTB lub rowerów szutrowych ( Gravelowych lub trekkingowych ), aby umożliwić i ułatwić sobie jazdę w różnych warunkach terenowych. Ale niektórzy Bikepackersi przypinają torby do swoich rowerów szosowych na ultralekkie wycieczki długodystansowe. Nie ma złego sposobu na Bikepacking!


Długość wycieczki, lokalizacja, typ roweru, wybór trasy i prędkość, z jaką chcesz jechać, wszystko to określi Twoją markę Bikepackingu. I prawdopodobnie spędzisz każdą następną podróż, próbując zmaksymalizować swoje wrażenia oraz możliwości i zakres.

Bikepacking istnieje w różnych formach prawie tak długo, jak istnieją rowery. Ale nowoczesny Bikepacking ewoluował głównie po to, aby sprostać wymaganiom rowerzystów, którzy chcą jeździć przez wiele dni w terenie bezpiecznie i komfortowo . Dla tego głównym celem zmian w Bikepackingu stało się , dobre prowadzenie zapakowanego roweru w terenie. Czy kiedykolwiek zadawaliście sobie pytanie podczas wycieczki czy wyprawy: „jak sprawić, by ta jazda trwała jeszcze dłużej?” - Cóż, to jest właśnie Bikepacking ...


Jaka jest różnica między Bikepackingiem a wycieczką rowerową?


Wyprawa rowerowa zazwyczaj wiąże się z przewożeniem dużej ilości bagażu w sakwach mocowanych do specjalnych bagażników przykręcanych do roweru. Większość turystów rowerowych korzysta z określonego roweru turystycznego z mocowaniami do bagażników nad przednim i tylnym kołem. Ze względu na wagę bagażnika, toreb i bagażu (i to, jak wpływa to negatywnie na prowadzenie roweru), turyści rowerowi zwykle jeżdżą wyłącznie po drogach lub wytyczonych szlakach, trasach i ścieżka rowerowych .


Z kolei bikepacking polega na zabraniu minimalistycznego zestawu kempingowego (jak najmniej), który jest zapakowany w torby, które można przymocować do ramy roweru, kierownicy, widelca, sztycy – gdziekolwiek się da! Celem jest utrzymanie roweru tak lekkiego i zwrotnego, jak to tylko możliwe, zwykle z myślą o jeździe terenowej. Wybór odpowiedniego namiotu i zestawu może być trudny , ale wszędzie tam, gdzie możesz zaoszczędzić na wadze, zapewnisz sobie lepszą jazdę.


Niektórzy twierdzą, że różnice między turystyką rowerową a wyprawą rowerową są minimalne – szczególnie jeśli chodzi o długodystansowe wyprawy rowerowe. Z tego powodu terminy są często mylone i używane zamiennie i nietrafnie.


Główna różnica wydaje się sprowadzać do etosu. Turyści rowerowi używają rowerów jako środka do podróżowania i poznawania nowych miejsc. Bikepackersi chcą czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy na rowerze przez wiele dni z dala od cywilizacji i rozkoszowania się kontaktem z naturą i samą jazdą…

Lecz Pamiętajcie ,że w każdej wyprawie najważniejsi są ludzie „Ekipa” z którą jedziecie. To ona sprawia,że w kontakcie z naturą i rowerem jesteśmy radośni i szczęśliwi oraz wracamy do domu naładowani pozytywną energią…Wilcze Szlaki

34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


bottom of page