top of page
Bikepacking Gdańsk.png

Beskid Niski

Jedna z najbardziej dzikich - nie odkrytych i niezwykle urokliwych tras rowerowych w Polsce . Wyprawa rowerowa organizowana przez Gdański Klub Rowerowy Wilcze Szlaki  

Termin: 

26  -  28 Lipca 2024

Uczestnicy: 

Uczestnikiem może być każda osoba posiadająca sprawny, przeserwisowany  rower  i kask.
Zdrowa , przygotowana do wysiłku na rowerze. 
- Osoba pełnoletnia wpłacając zaliczkę i rejestrując się na naszej stronie ,
- Osoby w wieku od 12 – 17 lat zgłasza opiekun prawny  .   

Wyprawa została tak rozplanowana /dzienny dystans/ , żeby średniozaawansowany Turysta Rowerowy bez problemu dał sobie radę i zdążył nacieszyć oczy przepięknym krajobrazem i atrakcjami regionu ;o)
Ważne - Większość Naszej Trasy wytyczona została po Szalkach Pieszych i rowerowych.  Beskid Niski to "Góry dla Każdego" .

Uwaga:

Transport:

W cenie wyjazdu jest przejazd busem z transportem rowerów
Gdańsk – Gorlice  – Gdańsk  

Rower%20%20(3)_edited.png

Noclegi: 

Noclegi w pensjonatach i Agroturystyce  w pokojach  2, 3, 4 osobowych 

Opis Regionu:


Beskid Niski -  pasmo górskie w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką
Beskid Niski graniczy od wschodu z Bieszczadami, od północnego wschodu z Pogórzem Bukowskim, od zachodu z Kotliną Sądecką, od południowego zachodu z Beskidem Sądeckim, a od północy z Pogórzem Środkowobeskidzkim. Na południu przechodzi w Pogórze Ondawskie – granica ma charakter umowny i biegnie linią Bardejów–Svidník–Medzilaborce. Najwyższy szczyt na terenie Polski to Lackowa 997 m n. p. m.

Prawie 75% powierzchni Beskidu Niskiego porastają lasy, głównie buczyna karpacka, miejscami dobrze zachowana, o puszczańskim charakterze. Pozostałą część pasma zajmują tereny rolnicze z przewagą łąk i pastwisk.

Cechą charakterystyczną centralnej części Beskidu Niskiego jest rzeźba terenu- zgrupowanie równoległych do siebie pasm górskich o regularnej budowie. Najważniejszymi rzekami regionu są: Wisłoka, Wisłok, Osławica, Jasiołka, Ropa i Biała. Za sprawą skośnego układu łuku górskiego względem struktur geologicznych w krajobrazie licznie występują wychodnie piaskowca magurskiego, często przyjmujące ciekawe formy skalne. Jedne z najbardziej spektakularnych wychodni znajdziemy w rezerwacie Kornuty na Magurze Wątkowskiej. W Beskidzie Niskim znanych jest ponad 230 jaskiń i schronisk podskalnych. Największe ich zgrupowania znajdują się koło Lipowicy (Kilanowska Góra), gdzie zlokalizowanych jest około 70 jaskiń z najdłuższą jaskinią Słowiańska-Drwali o długości korytarzy 601 m.

Z uwagi na bogactwo przyrodnicze Beskidu Niskiego teren ten doczekał się wielu form ochrony przyrody powołanych zarówno na podstawie prawodawstwa krajowego jak i europejskiego. Najwyższą formę krajowej ochrony przyrody reprezentuje Magurski Park Narodowy, który powołany w 1994 r. wypełnił około 190-km lukę pomiędzy Bieszczadzkim Parkiem Narodowym w Karpatach Wschodnich a parkami: Pienińskim, Gorczańskim, Babiogórskim i Tatrzańskim na zachodzie. Obejmujący swoim obszarem pond 19 tys. ha, chroni dobrze zachowane fragmenty starodrzewu buczyny karpackiej. Stanowi również ostoję rzadkiej fauny puszczańskiej, mając szczególne znaczenie dla populacji wilka, rysia, orła przedniego i orlika krzykliwego. Na terenie Beskidu Niskiego powołano również Jaśliski Park Krajobrazowy (ponad 25 tys. ha). Funkcjonuje tu również wiele rezerwatów przyrody m.in: Bukowica, Cisy w Nowej Wsi, Igiełki, Kamień nad Jaśliskami, Przełom Jasiołki, Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze, Wadernik oraz największy w polskiej części Karpat rezerwat Źródliska Jasiołki.

Bogactwem kulturowym Beskidu Niskiego oraz główną atrakcją są zabytki, a wśród nich drewniane cerkwie. Za najpiękniejsze uważa się te w Kwiatoniu, Owczarach, Bartnem, Kotani i Krempnej. Najcenniejsze drewniane świątynie znajdują się w Sękowej i w Szymbarku, gdzie oprócz kościoła zobaczyć można renesansowy dwór obronny rodu Gładyszów. Warto poświęcić czas, by znaleźć ślady dawnych mieszkańców, jak chociażby istniejące łemkowskie pozostałości po wsiach, kapliczki przydrożne, itp.

 

Mnóstwo miejscowości nadal świeci swą wyjątkowością i dawną świetnością (Grybów, Jaśliska, Dukla, Szymbark); nie można pominąć niewielkiego  skansenu łemkowskiego w Zyndranowej, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce, Skansenu pogórzańskiego w Szymbarku oraz Karpack-Galicyjskiego Szlaku Naftowego. Godne uwagi są pamiątki powojennej przeszłości Beskidu Niskiego, np cmentarze z okresu I wojny światowej budowane przez Austriaków. Najpiękniejsze z nich, położone są na Przełęczy Małastowskiej, Rotundzie oraz Beskidku nad Konieczną.

Tresa : Gorlice  - Szalki Beskidu Niskiego  - Gorlice  ok 170 km 

Rower%20%20(5)_edited.png
2_edited.jpg

Program:

::  Dzień 1 
  - Wyjazd z Gdańska 5.00 – Parking górny przy CH Morena ul. Schuberta 102  - Gorlice –   Etap I /Pierwszy Nocleg/  dystans ok. 50 km

::  Dzień 2
  - Etap II - Start rano ok. 8.00    dystans ok. 60 km  II Nocleg

::  Dzień 3
  - Etap III  Start ok. 8.00  dystans ok. 60 km - Gorlice i Powrót do Gdańska 

 

Rower%20%20(1)_edited.png

Cena:  960,-

W cenie :
- Przewóz osób  busem ;
- Transport Rowerów;
- Opieka pilota
- Gadżety Bikepackingowe
- Opłata za Noclegi /Pensjonat, Kwatery prywatne /


Cena nie zawiera :|
- Rowerów, Kasków , Sprzętu Bagażowego;
- Sprzętu Turystycznego 
- Posiłków;
- Serwisu rowerów ;
- Biletów wstępu ;
- Ubezpieczeń .

Rower%20%20(7)_edited.png

Rezerwacja :

Rezerwacja  i Zaliczki w kwocie 250,-

Cześć II do 20 Lipca  2024

51.png
Velo Dunajec  (10).jpg

ZALICZKA

z24916545V,Trasa-rowerowa-VeloDunajec_edited.jpg

Link przeniesie cię do bezpiecznej płatności internetowej dotpay.pl

FORMULARZ

Szlak%20Orlich%20Gniazd%20%20(2)_edited.

Link przeniesie cię do formularza rejestracji
Uczestników

PDF

15.png

Link przeniesie cię do 
oferty wyprawy w formacie PDF /do druku/

bottom of page