top of page
Hiddensee%2C_Dornbusch_(2011-05-21)_edit
Bikepacking Gdańsk.png

Rügen

!!! W przygotowaniu edyzja 2022 !!!

Plaże, Klify, Dzika Przyroda i Powiew Historii - Rugen to Esencja Bikepackingu, 
Wyprawa rowerowa organizowana przez Gdański Klub Rowerowy Wilcze Szalki  

Termin: 

9 - 15 Sierpnia  2021

Uczestnicy: 

Uczestnikiem może być każda osoba posiadająca sprawny, przeserwisowany  rower  i kask.
Zdrowa , przygotowana do wysiłku na rowerze. 
- Osoba pełnoletnia wpłacając zaliczkę i rejestrując się na naszej stronie ,
- Osoby w wieku od 14 – 17 lat zgłasza opiekun prawny  .   

Transport:

W cenie wyjazdu jest przejazd busem z transportem rowerów
Gdańsk – Stralsund – Gdańsk  

Rower%20%20(4)_edited.png

Program:

::    Dzień 1 
  - Wyjazd z Gdańska 6.00 – Parking przy Liceum nr VIII  - Stralsund Niemcy
  - Stralsund - półwysep Monchgut  /Pierwszy nocleg/ dystans ok. 65km

::   Dzień 2
  - Półwysep Monchgut – Półwysep  Jasmund – Półwysep Wittow
- Kap Arkona /Drugi nocleg / dystans ok. 69 km

::   Dzień 3
  - Półwysep Wittow – Wyspa Hiddensee  / trzeci nocleg/ dystans ok. 70 km

:: Dzień 4
  - Miejscowość  Schaprode  - Wyspa Ummanz Spot Surferów 
- półwysep Pulitz –  Neuenkirchen - Grss Banzelvitz /nocleg czwarty /  dystans ok. 70 km  

:: Dzień 5
  - Grass Berlitzen -  Wyspa pet zen  –- Miasto Rugen -  Muglitz
-  /Nocleg piąty/ Dystans ok. 55km

:: Dzień 6
  - Muglitz – Wyspa Danholm  / Dystans ok. 58 km / przy muzeum techniki wojskowej
    podejmie nas transport do Gdańska  powrót na parking  przy liceum nr VIII .     

Rower%20%20(3)_edited.png
Rower%20%20(6)_edited.png

Region: 

Rower%20%20(5)_edited.png

Rügen - największa Niemiecka Wyspa położona blisko granicy z Polską to moc atrakcji zarówno dla tych, którzy szukają dzikiej przyrody, wypoczynku na plażach lub spotkań z historią. Słabo poznana przez zwiedzających z naszego kraju jest prawdziwą perełką na turystycznym szlaku.

Rugia ma ponad 900 kilometrów kwadratowych powierzchni więc drugą co do wielkości wyspę Uznam przewyższa tym samym ponad dwukrotnie. Oblewają ją wody Bałtyku, a od granicy z Polską dzieli jedynie około 100 kilometrów . Wyspę zamieszkuje ponad 70 tysięcy ludzi z czego spora część w takich miastach jak: Bergen auf Rügen, Putbus, Sassnitz czy Binz. W pobliżu znajdują się takie wyspy jak Ummanz, Hiddensee, Vilm czy nieco dalsza wyspa Uznam. Rugia połączona jest z lądem stałym mostem we wpisanym na listę UNESCO mieście Stralsund, gdzie rozpoczynamy i kończymy naszą wyprawę. Rozwija się tu rolnictwo, hodowla i rybołówstwo, ale położenie wyspy, jej historia i zachowane lasy sprawiają, że wielu Rugijczyków żyje dziś z turystyki.

Historia Wysypy
Po Wielkiej Wędrówce Ludów obszary dzisiejszej Rugii zostały zajęte przez słowiańskie plemię Ranów. Tutaj zbudowali oni swoje grody i tutaj rządzili niepodzielnie przez kilkaset lat, prowadząc walki z Duńczykami i Cesarstwem Niemieckim. Akcent Polski – przez pewien czas (w XII wieku) Rugia stanowiła lenno polskiego księcia Bolesława Krzywoustego. Kres słowiańskiego władania na wyspie to rok 1168 i zdobycie Arkony przez wojska duńskie. Od tego czasu wyspa pozostawała we władaniu Duńczyków, aby ostatecznie przejść pod panowanie książąt pomorskich z rodu Gryfitów. Kolejna zmiana przynależności związana była z wojną trzydziestoletnią - władzę nad Rugią przejęli Szwedzi. Ostatecznie dawne słowiańskie ziemie znalazły się pod panowaniem pruskim i weszły w skład państwa niemieckiego.

Obecnie na Rugii znajdują się liczne miejscowości wypoczynkowe oraz uzdrowiskowe. Specyficznego uroku wyspie nadają nie tylko piękne i malownicze krajobrazy czy przyroda, ale przede wszystkim szczególna atmosfera kurortów i kąpielisk,w których niemal na każdym kroku czuje się dyskretny powiew elegancji z czasów belle epoque. Wyspę zdobią wytworne, pieczołowicie odrestaurowane XIX wieczne pensjonaty z ażurowymi balkonami, wieżyczkami czy oszklonymi werandami. W owym czasie Rugia stała się popularnym miejscem wypoczynkowym, gdzie spędzały wakacje takie znamienite osobistości jak m.in. Albert Einstein, Tomasz Mann, Otto Bismarck czy Johannes Brahms. W czasach III Rzeszy, a później NRD wypoczywały tu także najwyższe władze państwowe.

!!! W przygotowaniu edyzja 2022 !!!

Atrakcje:

Göhren

Nieco spokojniejsze od gwarnego Binz czy Sassnitz, Göhren przyciąga tych plażowiczów, którzy poszukują też nieco spokoju. Miejscowość leży na południowo-wschodnim krańcu Rugii, przy niewielkim cyplu wdzierającym się w morze. Zachowało się tu kilka interesujących zabytków - głównie przedwojennych willi. Turyści mogą zobaczyć też zabytkowe budynki wiejskie, jakich niegdyś wiele było na wyspie. Tworzą one niewielki skansen Mönchguter Museen.

Pałace

W XIX wieku wraz z rozwojem turystyki na wyspie pojawiało się coraz więcej wczasowiczów. Budowano pierwsze wille, które mogły przyjąć gości. Pojawiały się również wystawne rezydencje wznoszone przez miejscowych arystokratów. Najsłynniejszy z nich to neorenesansowy pałacyk myśliwski Granitz, wzniesiony w XIX wieku przez księcia Putbus Wilhelma Malte. Nie przetrwał do dziś pałac w Putbus, ale turyści mogą przespacerować się po dawnym parku, należącym do tej zburzonej w latach 60. rezydencji. W okolicach Parku Narodowego Jasmund znajduje się niewielki pałacyk Ranzow, który w swych podwojach mieści dziś hotel i restaurację.

Prora

Leżąca blisko popularnych kąpielisk (Sassnitz i Bintz) Prora również przyciąga turystów swoimi pięknymi plażami. Wielu zaskakuje, ciągnący się przez ponad cztery kilometry wzdłuż morskiego brzegu, wysoki na kilka pięter kompleks mieszkalny. To dawny nazistowski ośrodek wypoczynkowy, który miał przyjmować w swe podwoje przedstawicieli aparatu władzy. Na skutek wybuchu wojny budynek nie został ukończony. Dziś w jego części mieści się schronisko młodzieżowe. Inne budynki zaadaptowano na mieszkania prywatne. Część jednak nadal stoi pusta i czeka na remont.

Niedaleko miejscowości powstało Centrum Natury na Rugii (Naturerbe Zentrum Rügen), z olbrzymią wieżą, której konstrukcja pozwala turystom spacerować ponad koronami drzew.

Park Narodowy Jasmund

Pod ogólnym wpisem na liście UNESCO, o nazwie "Pierwotne lasy bukowe Karpat i innych regionów Europy" kryje się kilkanaście zachowanych zespołów leśnych całego kontynentu. Jednym z nich jest leżący w północnej części Rugii Park Narodowy Jamsund (Nationalpark Jasmund).

Poza lasem bukowym obejmuje on przepiękne kredowe klify, które na swoich obrazach uwiecznił niemiecki malarz romantyczny Caspar David Friedrich. Najsłynniejsze z jego "rugijskich" dzieł nosi tytuł "Skały kredowe na Rugii": (znajduje się obecnie w Museum Oskar Reinhart w Zurychu). Przez kompleks leśny prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Można tu również zwiedzić nowoczesne centrum edukacyjne, w którym poznamy wszystkie procesy, jakie towarzyszyły powstawaniu tego cudu natury.  W kompleksie znajduje się najsłynniejszy punkt widokowy czyli Królewski Tron (Königsstuhl), oraz  punkt widokowy w Jasmund  Victoria-Sicht.

Kap Arkona

Wszyscy miłośnicy historii Słowian powinni koniecznie udać się na ten, wysunięty na północ, przylądek

To właśnie na owej niedostępnej skale niegdyś wznosiła się Arkona - potężny gród plemienia Ranów. Osada słynęła ze świątyni Świętowita i plemiennego skarbca. Została zniszczona podczas najazdu Duńczyków w 1168 roku. Dziś po dawnym grodzie pozostały jedynie potężne wały. W okolicy znajduje się także latarnia morska oraz dawny bunkier, pełniący dziś funkcję muzeum. Warto również zejść na plażę lub przejść się trasą wokół stromego urwiska, z pięknym widokiem na Bałtyk.
 

Wyspa Hiddensee
Na wyspie /mała irlandia/ , na której znajduje się sporo stanowisk archeologicznych  i przepiękna zabytkowa latarnia. 

Oraz wiele  innych …

Rower%20%20(1)_edited.png
Rower%20%20(7)_edited.png

Cena:  1850,-

W cenie :
- Przewóz osób  busem ;
- Transport Rowerów;
- 6 opłat za pole namiotowe / miejsce na campingu/
- 6 Obiadokolacji /Standard bar campingowy  - pizzeria/
- Bilety wstępu:  Park Narodowy Jasmund, Centrum Natury na Rugii , Zwiedzanie Pałacu,
  Muzeum archeologiczne , Latarnia Morska ;
- Opłaty Promowe ;
- Opiekę Pilota ;

Cena nie zawiera :|
- Rowerów, Kasków , Sprzętu Bagażowego;
- Sprzętu Turystycznego ;
- Śniadań ;
- Napoi i posiłków dodatkowych;
- Serwisu rowerów ;

Rezerwacja :

Rezerwacja  i Zaliczki w kwocie 290,-  wpłacamy do 10 czerwca  2021 

Cześć II do 15 Lipca  2021

!!! W przygotowaniu edyzja 2022 !!!

Rügen (12).jpg

ZALICZKA

R%C3%BCgen%20(9)_edited.jpg

Link przeniesie cię do bezpiecznej płatności internetowej dotpay.pl

Wpłać Zaliczkę

FORMULARZ

Wilcze%20Szlaki%20gda%C5%84ski%20klub%20

Link przeniesie cię do formularza rejestracji
Uczestników

Formularz

PDF

R%C3%BCgen%20(20)_edited.jpg

Link przeniesie cię do 
oferty wyprawy w formacie PDF /do druku/

bottom of page